Kozmetik

PARFÜMLERDE YAZAN EDT & EDP arasındaki fark nedir?

EDP ve EDT arasındaki temel fark eau de parfumdeki koku bileşenlerinin konsantrasyonunun daha yüksek yoğunlukta olmasıdır. Eau de toillette parfümlerin koku yoğunluğu nispeten daha düşüktür.

Eau De Toilette Parfüm: Eau De Toilette Nedir? 

Parfüm, çeşitli notalara sahip kokuların birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir karışımdır. Bu karışımlar, farklı şekillerde oluşturulabilir. Bu durum farklı parfüm türlerinin çıkmasına neden olur. Eau de toilette, neredeyse herkes tarafından bilinen bir parfüm türüdür. Bir diğer tür ise eau de parfum olarak isimlendirilir. Peki bunlar ne anlama gelir? 

“Eau de toilette parfüm ne demek?” sorusuna, kısaca kalıcılığı 4-6 saate kadar olan kokular şeklinde cevap verebiliriz. Eau de parfumlerin kalıcılığı ise daha yüksektir. Kokuların üzerinde yer alan bu ibareleri bildiğinizde kendiniz için uygun olan parfümü çok daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz. 

Eau De Toilette Ne Demek?

Eau De Toilette Ne Demek?

“Eau de toilette nedir?” sorusunun cevabı, sadece kokunun kalıcılık süresi ile ilgili değildir. Fransızca kökenli olan bu ifade, parfümün koku konsantrasyonunu belirtmek için kullanılır. EDT parfümler içerisindeki koku bileşenlerinin oranı yaklaşık %5-15 aralığındadır. EDP’lere göre daha az yoğun olan eau de toilette parfümler, bu sayede günlük kullanım için uygun hâle gelir. Yoğun bir kokuya sahip olmamaları sayesinde kullanan kişiye ve çevreye rahatsızlık vermezler.

Eau de toilette parfümlerde genellikle üst nota hâkimdir. Dolayısıyla parfümü sıktığınız anda baskın bir koku duyarsınız. Parfümün içeriğindeki alkol, bu baskın kokunun bir süre sonra hafiflemesini sağlar. Zaman içerisinde koku tamamen kaybolur. Bu nedenle EDT parfümlerin gün içinde tekrar uygulanması gerekir. Kendi belirlediğiniz sıklıklarla parfümünüzü tazeleyerek sevdiğiniz kokuyu tüm gün üzerinizde taşıyabilirsiniz. Bu sıklığın 4 saatten uzun olmaması tavsiye edilir. 

Eau De Toilette ve Parfüm Arasındaki Fark Nedir?

Eau De Toilette ve Parfüm Arasındaki Fark Nedir?

Eau de toilette ve parfüm arasındaki fark oldukça belirgindir. Aslında her ikisinin içeriğinde de alkol, koku bileşenleri ve su bulunur. Ancak ikisi arasındaki temel fark eau de parfumdeki koku bileşenlerinin konsantrasyonunun daha yüksek yoğunlukta olmasıdır. EDP’lerdeki koku konsantresi oranı %15-20 aralığındadır. Eau de toillette parfümlerin koku yoğunluğu nispeten daha düşüktür. 

EDT ve EDP arasındaki temel farklardan biri de etanol yani alkol miktarıdır. EDP’lerde etanol oranı sudan daha yüksektir. EDT parfümlerde ise su oranı etanolden daha fazladır. Bu da EDT’leri günlük kullanım için ideal hâle getirir. Hafif yapıları sayesinde bu parfümler, koku yoğunluğundan kaynaklı herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz. Daha yoğun bir etki elde etmek için EDT ibareli parfüm ve deodorant setlerini tercih edebilirsiniz. İki ürünü beraber kullandığınızda hafif yoğunluktaki kokuyu daha uzun süre kalıcı hâle getirmeniz mümkün olur. 

Eau De Toilette Nasıl Kullanılmalıdır?

Eau De Toilette Nasıl Kullanılmalıdır?

Parfümden yüksek verim alabilmek ve kokunun kalıcılığını uzun süre korumak gibi önemli noktalar için “Eau de toilette nasıl kullanılır?” sorusunun cevabı önem kazanır. Bu konuda dikkat edilebilmesi gereken ilk nokta mevsimdir. Sıcak ve nemli havalarda eau de toilette parfüm kullanılması önerilir. Düşük etanol miktarıyla bu parfümler, sıcak havalarda EDP’lere kıyasla daha uzun sürede buharlaşır. Ayrıca eau de toilette kokular, hafif yapıları sayesinde sıcak havalarda cildi rahatsız etmez.

Eau de toillette kullanımına dair önemli bir nokta da parfümün tazelenmesi gerekliliğidir. Özellikle yaz aylarında parfümlerin yanı sıra vücut spreyi gibi ürünleri de kokunuzu tazelemek için tercih edebilirsiniz. EDT kullanımına dair bir diğer nokta ise bu parfümlerin uygulanma yeridir. EDT parfümler temiz ve kuru cilde sıkılmalıdır. Birbirinden eşsiz kokulara sahip EDT parfümler ile baş döndürücü bir etki yaratmak için bu püf noktalara ve e-budur.store güvenebilirsiniz. Birkaç tıklamayla sipariş verip teslim alabilirsiniz.