Cilt Bakımı

Neden Gündüz Kremi ve Gece Kremi Ayrı Olmalıdır?

gece için neden farklı cilt bakım rutinleri olduğunu hiç merak ettiniz mi? Basitçe söylemek gerekirse, cildinizin gereksinimleri gündüzden geceye değişir.

Bu nedenle cildinizin gündüzleri korunmaya ihtiyacı varken geceleri de yenilenmeye ihtiyacı vardır.

Gündüz Kremi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gündüz kremleri, gündüz cilt bakımı rutininiz için formüle edilmiştir. Bu kremler cildinizi UV ışınlarından, kir ve tozdan korur. Gündüz kremleri hafiftir, yağsızdır, kıvamı daha incedir ve cilt tarafından hızla emilir. Aslında gündüz kremleri, üzerine makyaj yapmanızı sağlar. Cildinizi besler veya nemlendirir, pürüzsüz ve yumuşak bırakır.

Gündüz kremleri SPF içerir çünkü güneşe maruz kalma çoğunlukla gün içinde gerçekleşir. Bununla birlikte, bu SPF bazen uygun güneş koruması sağlamak için yeterli değildir. Ayrıca gündüz kremlerinde C vitamini ve kojik asit gibi cildi aydınlatıcı bileşenler bulunur. Bu kremler, güneş ışığına maruz kaldığında cilt tahrişine neden olabilecek alfa-hidroksi asitler, glikolik asit ve retinol gibi aktif maddeler içermez.

Gündüz Kreminin Faydaları

 • UVA koruması sağlar
 • Kırışıklıkları ve ince çizgileri önler
 • Cildinizi kirlilikten korur
 • Hasarlı cildi onarmak için antioksidanlarla dolu
 • Cildin derinlemesine nemlenmesini sağlar
 • Serbest radikalleri önler
 • Cilt kuruluğunu azaltır

Gece Kremi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gece kremleri, geceleri kullanabileceğiniz cilt bakım ürünüdür. Gece kremleri, doku olarak gündüz kremlerinden daha kalındır. Krem uygulamasından sonra gece siz uyuduğunuzda rehidrasyon süreci başlar. Cildiniz geceleri de onarım işini sürdürür. Sonuç olarak, birçok gece kremi, retinol gibi cilt hücrelerinin yenilenmesine neden olan yaşlanma karşıtı maddeler içerir. Bu maddeler yüzünüzdeki ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Yaşlanma karşıtı kremler tipik olarak geceleri kullanılır çünkü ince çizgileri ve kırışıklıkları azalttığı, cilt sıkılığını geri kazandırdığı ve cilt dokusunu iyileştirdiği bilinen güçlü bir bileşen olan retinol içerirler. Ancak retinol, cildi UV ışınlarına karşı daha hassas hale getirdiği ve kızarıklık, pul pul dökülme ve hassasiyete neden olabileceği için gün içinde kullanılmamalıdır. 

Retinole doğal bir alternatif olan bakuchiol, ışığa duyarlı olmadığı için hem gece kremlerinde hem de gündüz kremlerinde aranacak en güvenli ve en etkili bileşendir. 

Gece Kreminin Faydaları

 • Derin nemlendirme sağlar
 • Temel cilt besinlerini geri kazandırır
 • Kırışıklıklar, ince çizgiler ve koyu lekeler gibi yaşlanma belirtileriyle savaşır.
 • Kan dolaşımını ve kollajen üretimini iyileştirir
 • Cilt dokusunu iyileştirir, kaşıntıyı azaltır, tahrişi ve iltihabı hafifletir ve cilt elastikiyetini geri kazandırır.
 • Hücre yenilenmesini ve yenilenmesini destekler

Gündüz Kremleri ile Gece Kremleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gündüz kremi ve gece kreminin özü ve dokusu birbirinden çok farklıdır. Gündüz kremleri doku olarak çok hafiftir ve cildi nemlendirir. Bununla birlikte, gece kremlerinin dokusu ağırdır ve cilt üzerinde hafif, tıkayıcı bir tabaka oluşturur.”,

Gündüz kremi ile gece kremi arasındaki temel farklar aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

 Gündüz KremiGece kremi
DokuBileşenlerin daha düşük konsantrasyonu nedeniyle hafiftir ve yağsızdır.Yüksek içerik konsantrasyonu nedeniyle kalındır ve yağlı hissedilebilir.
formülSPF, UV korumasının en önemli bileşenidir.Bir gece kreminin ana bileşenleri, cildi yenileyen retinol ve C vitaminidir.
rolGüneş hasarına ve kirliliğe karşı koruma sağlar.Cildinizi gençleştirir ve hasar görmesini onarır.
SPF korumasıGenellikle SPF koruması sunar.Gece kremlerinin amacı sizi güneşin zararlarından korumak değildir, bu nedenle genellikle SPF içermezler.
KullanımKüçük miktarlarda alın ve cildinize nazikçe masaj yapın. Makyajınızın altına baz olarak kullanabilirsiniz.Yukarı doğru hareketlerle ve dairesel hareketlerle nazikçe uygulayın.Makyajın iyi yapışmasına izin vermez, bu nedenle makyajınızın altına kullanılamaz.
FaydalarUVA korumasıKırışıklıkları ve ince çizgileri önlerKirliliğe karşı korurCildi nemlendirirTemel cilt besinlerini geri kazandırır.Kırışıklıkları, ince çizgileri ve koyu lekeleri azaltır.Kan dolaşımını iyileştirir ve kollajen üretimini artırırDerinlemesine nemlendirme sağlar.

Gece Kremini Gündüz ve Tersi Kullanabilir misiniz?

Gece kremi gündüz kullanılmamalıdır ve bunun tersi de geçerlidir. Yanlış zamanlarda kullanıldığında özel bileşimleri cilde fayda sağlamaz ve etkisiz kalır.

Gündüzleri bir gece kremi kullanmak, koruyucu bileşenlerin eksikliğinden dolayı cildi güneşe ve çevresel hasara karşı savunmasız bırakabilir. Ayrıca, gün boyunca ağır bir his ve yağlı bir görünüme sahiptir, bu, tüm gün taze hissetmek istiyorsanız genellikle istenmeyen bir durumdur. Gece kremi, makyajın cilde iyi yapışmasına izin vermez.

Geceleri bir gündüz kremi sürerseniz, cildinizin gece onarım aşamasında ihtiyaç duyduğu gerekli beslenmeyi ve nemi size vermekte zorlanır. İçeriğindeki maddeler tersine çevrildiğinde cildiniz farklı tepkiler verebilir ve bu da cildin doğal süreçlerine zarar verebilir. Gündüz kremi ve gece kreminin faydalarını ve farklılıklarını anlamak çok önemlidir.

Gündüz ve gece kremleri arasındaki temel fark, doku ve içeriklerindedir. Gündüz kremi daha hafiftir ve SPF ve C vitamini gibi cilt aydınlatıcı maddeler içerir. Öte yandan gece kremi daha zengin ve kalındır ve glikolik asit ve retinol gibi aktif bileşenlerden oluşur. Her ikisi de sağlıklı bir cilt için önemlidir ve bunları cilt bakımı rutininizin bir parçası haline getirmeniz gerekir. En iyi sonuçlar için her zaman cilt tipinize göre kremlerinizi seçin . e-budur.com.tr